Tamer Dövücü

Tamer Dövücü

1967 doğumlu olan Tamer Dövücü liseyi İzmir’de bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi-Uluslararası İlişkiler bölümünden 1988 yılında mezun olmuştur. Batı ve uzak doğu felsefeleriyle ilgilenmesi üniversite yıllarında başlar. Daha sonra bankacılığa başlamış ve çeşitli departman ve şubelerde çalışmış, 1993 yılında ise müdür olmuştur. Yine bu dönemlerde sosyoloji alanında yüksek lisans ve ekonomi alanında doktora çalışmaları olmuştur. Ve yine bu dönemde yoğun olarak kişisel gelişim ve yönetim bilimleriyle ilgilenmiştir.

1997 yılında evlenen ve Londra’da yöneticiliğe başlayan Dövücü “Yönetimde NLP” alanında başlayan süreçte NLP’nin diğer uygulama alanlarında da kendini yetiştirmiş özellikle Milton Erickson’un öğretilerini araştırmıştır.
1998’de Türkiye’ye dönmüş, Türkiye’de NLP’nin ilk uygulayıcılarından olmuş ve ilk practitioner, master practitioner ve advanced eğitimlerini vermiştir. 1999 yılında“Türkiye’den NLP ve Sibernetik Uygulamaları I” kitabında deneyimlerini okuyucuları ile paylaşmış ve konuyla ilgili pek çok dergi ve kitap editörlüğü yapmıştır.

Dünyada konusunda en prestijli ve en büyük psikoterapi enstitüsü olan Milton H.Erickson enstitüsünün Türkiye’deki kurucu başkanı da olan Dövücü bu enstitünün ABD’ deki başkanı olan Dr Jeffrey Zeig’la ve doktor ve psikologlardan oluşan bir ekiple birlikte 2005’den beri psikoterapi eğitimleri düzenlemektedir.

2003 yılı sonundan 2008 yılına kadar Yeditepe Üniversitesiyle ortak çalışmalar yapan Dövücü, Yeditepe Üniversitesi Davranış Bilimleri ve NLP Uygulamaları ve Araştırmaları yöneticiliğini de yapmıştır. 2002 yılında ise dil öğretimi sorununu çözmek için Neuro-Linguistic English adını verdiği sistemi kurmuş ve 10 kere iyileştirmiştir. Bu sistem 3.5 ayda İngilizce’ye yeni başlayan birini upper-intermediate seviyeye getirebilmekte ve Cambridge Üniversitesi’nin dil sınavlarıyla (IELTS) da bunu kanıtlayabilmektedir. Sistem 2004’den 2008’e kadar Yeditepe Üniveristesiyle birlikte uygulanmıştır.

2004 yılında bireysel uygulamaları bırakan Dövücü 2006 yılında da NLP eğitimlerini bırakmış ve sadece 3 alanla ilgilenmiştir. Psikologlara ve doktorlara yönelik Erickson eğitimleri, Neuro-Linguistic English ve 2004’de geliştirmeye başladığı Optimum Denge Modeli.

Tamer Dövücü 7 yılda geliştirdiği, felsefe, psikoterapi ve kişisel gelişimi, teoriyle pratiği birleştirdiği özgün çalışması Optimum Denge Modeli’nin eğitimlerini 2011 yılında vermeye başlamıştır. Bu anlamda ODM bir Türk tarafından gerçekleştirilen ilk felsefe, psikoterapi ve kişisel gelişim modelidir.

Optimum Denge Modeli eğitimi ilk kez Mart 2012’de Dünyadaki en büyük psikoterapi enstitüsü başkanı olan (dünyada 140 enstitüsü bulunmaktadır) Erickson Enstitüsü Başkanı Jeffrey Zeig’la birlikte İstanbul’da verilecektir.
Bu eğitimlerin önümüzdeki yıldan itibaren uluslararası yapılması hedeflenmektedir.

Tamer Dövücü Optimum Denge Modeli’nin farklarını şöyle anlatıyor:
“Optimum Denge Modelinin farkı insanlara öncelikle büyük resmi vermesi. Yaşadığınız herşeyi ve her türlü sorunu doğru bir şekilde yerine oturtabiliyorsunuz. Çok geniş bir perspektifte farkındalık yaratıyor. Bunu diğer metodlar yapamıyor.” İkinci önemli fark bilinç ve bilinçaltını doğru yere oturtmanızı sağlıyor ve hangi durumda hangisinin işe yarayacağını gösteriyor. Üçüncüsü yine "nasıl"a odaklanması. Size neyi nasıl yapacağınızı da öğretiyor. Yine çoğu kişisel gelişim, felsefe ya da psikoterapi eğitiminde bu yoktur. Dördüncüsü felsefeyle de entegre olması. Yaşamın her alanına uygulanabilir. Örneğin Neuro-Linguistic English modelinin temelinde de Optimum Denge Modeli var. Bunu her tür eğitime, iş hayatına, psikoterapiye, aile yaşamına veya diğer sosyal bilimlere uygulayabilirsiniz. Başlangıçta bunu bir psikoterapi modeli olarak geliştirmeye başladım ama çok kısa sürede farkettim ki bu aslında hayatın bir modeli. Beşincisi de çok basitleştirildi. Sokaktaki insanın rahatlıkla anlayabileceği hale geldi. Bu model çoktan katılımcılarının hayata bakışını değiştirdi bile...

İlave bilgi için www.optimumdengemodeli.com

Yazarın Yayınevimizden Çıkan Kitapları

Diğer Yazarlarımızı da Görmek İster misiniz?

Dr. Müh. Nuri Gökalp

Dr. Müh. Nuri Gökalp

Allan Pease

Allan Pease

Nuri Gökalp

Nuri Gökalp

Ahmet Dinççağ

Ahmet Dinççağ

Serap Başol

Serap Başol

© Beyaz Yayınları 2019

Bugün: 18.03.2019 19:18:25

Kampanyalar ve Yeni Kitaplarımızdan Haberdar Olun

7x24online.com