Cengiz Eren

Cengiz Eren

Elektrik Mühendisi
İ.Ü. İşletme iktisadi Enstitüsü NLP Uzmanı ve Eğitmeni
NLP İçerik Sizi Düşünmek, Okunmuş Yazılar, Küçük Büyük Yazılar kitaplarının yazarı.

Egelli bir demiryolcunun oğlu olarak Adana Yenice'de dünyaya gelen, çocukluğu Misis'te (şimdi adı Yakapınar) geçen Cengiz Eren, ilkokula Ceyhan Gazi Osman Paşa İlkokulunda başladı. Fevzi Paşa ve Zühtü Paşa (İstanbul) İlkokullarında paşa paşa okudu. Kadıköy Orta Okulu (adı değişti Kenan Evren Lisesi oldu) ve Haydarpaşa Lisesi'ni (yeri değişti ve yeri Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi oldu) bitirdikten sonra Yıldız Teknik Üniversitesi'nden elektrik mühendisi olarak mezun oldu.

Elektrik Mühendisliği diplomasını aldıktan sonra, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikası'nda Mustafa Kemal'in annesinin adı verilen (Zübeyde) Yüksek Fırın Montajında ve daha sonra aynı kuruluşun Çelikhanesinin, 3.ncü konverter tevsiatında 3,5 yıla yakın bir süre çalıştı.Daha sonra İstanbul'da açtığı mühendislik bürosunda Elektrik Mühendisliği ve proje hizmetleri veren Cengiz Eren, yaşadığı Ereğli tecrübesinden sonra farkettiği, yönetim konusunda bilgi sahibi olması gereğini hissederek İşletme İktisadı Enstitüsü akşam bölümüne başladı ve 1981 yılında bitirdi. İşletme İktisadı Enstitüsüne başlarken, Business Week dergisinde çıkan bir reklama müracaat ederek bağlantı kurduğu The McGraw-Hill Companies'in Türkiye Temsilciliğini aldı.

İşletme İktisadı Enstitüsü'nü bitirdikten sonra İşletme İktisadı Enstitüsü Mezunlar Derneği İMED yönetim kurulunda da 4 yıl görev yaptı. Bu süre içinde derneğin bir merkezi olması için yapılan çalışmalarda yoğun olarak yer aldı. İMED şu anda Taksim'deki merkezinde çalışmalarına devam etmektedir.

1985 yılında tenis oynamaya başladı.Tenis oynamaya başladıktan sonra kendisine hediye edilen’Tennis The Mind Game’ isimli kitaptan Neuro Linguistic Programming NLP’nin varlığını öğrendi. Bu modeli oluşturan iki kişiden biri olan Richard Bandler’den Meta Master Practitioner, Master Practitioner, Design Human Engineering, Persuasion Engineering, ve Trainer of NLP eğitimlerini ve sertifikalarını aldı. Bu sürede en önemli faaliyeti İngilizce içerikte öğrendiği modeli, Türkçe olarak modellemeye de başladı. 1998 yılı Ocak ayından itibaren kurduğu Türkiye’deki ilk NLP Enstitüsünde kişisel uygulamalara ve grup eğitimleri ile çalışmalarına devam etmekte. Türkiye’de NLP ve değişim konusunda ilk defa yapılan bu uygulama, Tempo dergisinin 29 numaralı 22 Temmuz 1998 tarihli sayısında '4 Saatte Kendinizi Değiştirin' başlığıyla kapak konusu olarak işlendi.

Bu tarihten sonra çeşitli radyo, TV programlarında, basın ve yayın organlarında yer aldı. NLP teknikleri kullanılarak şirket yöneticilerine ve çalışanlarına, karar stratejileri, öğrenme stratejileri, motivasyon stratejileri, iletişim ve ikna teknikleri ve İş Hayatında NLP uygulamaları konusunda seminer ve danışmanlık hizmetlerini de isteyen kişi ve kuruluşlara vermeye başladı.

İçeriksiz Düşünme modeli, her alana uygulanabilecek bir kavram olarak ortaya atıldı ve bu kavram İçerik Sizi Düşünmek kitabında detaylı olarak anlatılmaktadır. Katı, Sıvı, Gaz Modeli, Elektrik Devre Modeli, Eren Altıgeni, Mustafa Kemal Modeli, Farkındalık Hipnozu, Beklentisizlik, Duygusal Kekemelik, İçerisi Dışarısı, Zihinsel Detoks gibi çok çeşitli kavram ve modellerle NLP ve Değişimsüreçlerine çok önemli katkılarda bulundu. Bu kavramlar bir çok içerikte kullanılarak kişilerin kaynaklarını kolaylıkla kullanabilmesini sağlayabilmektedir.

Tempo dergisi ile birlikte verilen ‘4 Saatte Kendinizi Değiştirin’ ve Beyaz Yayınları tarafından yayınlanan ‘İçerik Sizi Düşünmek’ Okunmuş Yazılar, Küçük Büyük Yazılar kitaplarının da yazarı olan Cengiz Eren, NLP Braingineering’in kurucusu olup kaynaklarımızın kullanılması konusunda uygulama ve seminerlere devam etmektedir. Gelişmenin istek ve merakla olabileceğine ve beynimizin düşündüğümüzden daha hızlı düşündüğüne, zihinsel açıdan engelsiz ve sınırsız yaşamanın bizi bütün isteklerimize kaynaklarımız ölçüsünde kolayca ulaştırabileceğine bütün duyuları ve vücuduyla inanmaktadır.

Tenis oynayan kişilerin bilgi alışverişini sağlayabilmek için 19 Mart 2002 yılında kurduğu Tenissever Grubu, kitap okurlarının okuduğu kitaplara ait yorumları paylaşabildiği Kitapsever grubu çok sayıda üyesi ile bilgi alışverişini sağlamaktadır. Bu gruplar Yahoo'da ve daha sonra da Facebook'ta da kurulmuştur.

2002-2007 yılları arasında Milliyet Cumartesi eklerinde "NLP Hayatınızı Siz Yönetin" köşelerini yazan Cengiz Eren web sitesinde bulunan çok sayıdaki yazısı ile NLP tekniklerinin yazı içeriğinde nasıl kullanılabileceğini de göstermektedir. Bize aktarılan bilgilerin İçeriksiz modelinin algılanması gerektiğini ifade eden Cengiz Eren, bize ulaşan dış önermeleri gücümüz varsa reddetmemiz gerektiği, eğer bu mümkün değilse mutlaka dış önermelere karşı önerme üretmemiz gereğinin düşündüğümüzden daha önemli olduğunu da belirtmektedir.

Değişimin sayısal ve davranışsal olarak ölçülebildiğini ifade eden Cengiz Eren, bilgi içinde bulunan ve bilgiyi üreten kişi ile ilgili içeriklerin temizlenmesinin önemli olduğunu sağlamaya çalışmaktadır. Bugün gelinen noktada "bilinçaltı" kavramının yanlış adlandırıldığını ve aslında bilinç altı diye bir yapı olmadığının da farkına varmıştır. Zihinsel Detoks bilgi aktarımlarında değişim sürecinin ne kadar hızlı olduğu da görülmektedir.

http://www.erenlp.com
http://www.facebook.com/cengiz.eren
http://twitter.com/cengiz_eren
http://www.linkedin.com/cengizeren

Yazarın Yayınevimizden Çıkan Kitapları

Küçük Büyük Yazılar

Küçük Büyük Yazılar

Cengiz Eren
NLP - İçerik Sizi Düşünmek

NLP - İçerik Sizi Düşünmek

Cengiz Eren

Diğer Yazarlarımızı da Görmek İster misiniz?

Jane Nelsen, Lynn Lott

Jane Nelsen, Lynn Lott

Allan Pease

Allan Pease

Selim Turan

Selim Turan

John C. Maxwell

John C. Maxwell

Serap Başol

Serap Başol

© Beyaz Yayınları 2019

Bugün: 23.02.2019 20:01:39

Kampanyalar ve Yeni Kitaplarımızdan Haberdar Olun

7x24online.com